محبوب ترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران
محبوب ترین خوانندگان موسیقی سنتی ایران

موسیقی سنتی یا موسیقی دستگاهی ایرانی از محبوب ترین انواع موسیقی در ایران و حتی جهان است که طرفداران خاص خود را دارد. خوانندگان و نوازندگان مطرحی در حوزه موسیقی سنتی در ایران و خارج از ایران فعالیت می کنند که در این مقاله قصد داریم چند تن از آن ها را معرفی کنیم. از محبوب ترین و سرشناس ترین چهره های موسیقی سنتی و دستگاهی ایران می توان افراد زیر اشاره کرد:
غلامحسین بنان 
غلامحسین بنان در سال 1290 زاده شد و در سال 1364 وفات یافت. از سال 1306 فعالیت خود در عرصه هنر موسیقی را آغاز نمود و حدود 350 اثر از خود باقی گذاشت که البته خیلی از آن ها منتشر نشد. از آثار معروف این خواننده محبوب می توان به الهه ناز، بهار دلنشین، کاروان و ای ایران اشاره کرد.
محمدرضا شجریان
محمدرضا شجریان در سال 1319 متولد شد. فعالیت هنری خود را نیز از سال 1346 آغاز کرد و در عرصه موسیقی سنتی و آواز بسیار خوش درخشید و به خسرو آواز ایران شهرت یافت. از آثار مشهور این خواننده می توان به دعای ربنای ماه رمضان، مرغ سحر و از خون جوانان وطن را نام برد.
ایرج بسطامی
ایرج بسطامی در سال 1336 در استان کرمان متولد شد و از سال 1368 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. از آثار ماندگار او می توان به بیا تا گل برافشانیم، وطن من و گلپونه ها اشاره کرد. ایرج بسطامی در سال 1382 در زلزله بم جان خود را از دست داد. 
شهرام ناظری
از خوانندگان پرطرفدار ایرانی که معمولا اشعار خود را از مولانا وام می گیرد، شهرام ناظری است. او در سال 1328 در کرمانشاه متولد شد. از شهرام ناظری بیش از 40 آلبوم موسیقی تا به حال منتشر شده است و از معروف ترین آهنگ هایش می توان به اندک اندک، شیدا شدم و آتشی در نیستان اشاره کرد.
صدیق تعریف
صدیق تعریف نیز از خوانندگان محبوب و مشهور موسیقی سنتی ایرانی است که در سال 1335 متولد شد و از سال 1363 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. صدیق تعریف موسیقی های به یاد ماندنی مثل آخ لیلو داخ لیل و آمان هی آمان را منتشر کرده است.