تاثیر تکنولوژی در دنیای موسیقی
تاثیر تکنولوژی در دنیای موسیقی

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی دنیای موسیقی نیز از این مقوله بی بهره نماند و تکنولوژی وارد دنیای موسیقی نیز شد. راه یابی صنعت و تکنولوژی به حوزه موسیقی سبب شد تا فعالان این عرصه توقعات بیشتری از موسیقی پیدا کنند، برای مثال توقع آنان از موسیقی، صدای با کیفیت و با وضوح بیشتر است. 

پیچیدگی دنیای موسیقی بسیار زیاد است. حوزه های مختلفی در دنیای موسیقی فعالیت می کنند و هر کدام در زمینه فعالیتشان از تکنولوژی استفاده می کنند. شما می توانید با استفاده از گوشی های موبایل خود به راحتی موسیقی را در سبک و سیاق متفاوت گوش کنید. اما این تنها یک ابزار کوچک برای شنیدن موسیقی است در ادامه برخی از ابزار های جدید حوزه موسیقی را معرفی می کنیم.

ابزار و فناوری های موسیقی دیجیتال

ابزار و وسایلی الکترونیکی، دیجیتالی و کامپیوتری که توسط آهنگساز، نوازنده، مهندس صدا و یا دی جی ها مورد استفاده قرار می گیرد تا به افزایش کیفیت صدای تولید شده و اثربخشی آن بیفزاید، ابزار و تکنولوژی نسل جدید موسیقی می گویند. برای رشد و گسترش این سبک تکنولوزی ها نیاز به دانش و هنر است و متخصصان و فعالان عرصه موسیقی دائما در تلاشند تا با استفاده از این دو مقوله ابزار و وسایلی را طراحی کنند که چه از نظر فیزیکی و چه از نظر نرم افزاری راه ها و روش هایی جدید برای بیان موسیقی ایجاد کنند.

ابزار های موسیقی از قدیم تا جدید

گرامافون: این ساز توسط توماس ادیسون اختراع شد و تحولی شگرف در دنیای موسیقی ایجاد کرد. این دستگاه کمک کرد خارج از کنسرت ها و اجرا های زنده قابلیت شنیدن موسیقی برای علاقه مندان فراهم شود. در این دستگاه برای ضبط صدا، شیار هایی به وسیله سوزن بر روی سیلندر گرامافون ایجاد می شود و سپس صدای ضبط شده توسط سوزن دیگری خوانده و از شیپور گرامافون پخش می شود.

رادیو: تکنولوژی رادیو از قرن بیستم وجود داشته است ولی زمان پخش موسیقی از رادیو مدت ها بعد اتفاق افتاده است. پس از پخش موسیقی از رادیو عده ای با پخش موسیقی از رادیو مخالف بودند و رادیو را ابزار سرگرمی مردم نمی دانستند اما سرانجام رادیو نیز وسیله ای برای پخش موسیقی شد.

نوار: در سال 1958 یک شرکت با تولید کارتریج توانست امکان ضبط و پخش صدا با کیفیت خوب را به خانه ها ببرد. نوار می توانست 60 دقیقه موسیقی با کیفیت را بر روی خود ضبط و پخش کند.

سی دی: با اختراع سی دی یا لوح های فشرده امکان ضبط و پخش صدا به وسیله یک حسگر مغناطیسی و با استفاده از سیگنال ها فراهم شد که قبل از ان فقط امکان ضبط مکانیکی برای نوار ها وجود داشت.

موسیقی ام پی تری: از سال 1992 با تلاش های کارلینز براندبورگ که دانشجوی دکتری مهندسی برق بود جرقه های انتشار موسیقی بر روی دستگاه های تلفن همراه زده شد و سرانجام در سال 1996 پیشرفت چشمگیری اتفاق افتاد و ان ها توانستند با روش ماسک فشرده موسیقی و صدا های ضبط شده را به صورت یک فایل فشرده درآورند.