تاثیر موسیقی بر زندگی انسان
تاثیر موسیقی بر زندگی انسان

موسیقی هنری است که می تواند هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی بر زندگی افراد اثر بگذارد و به نوعی در روند زندگی و سلامت انسان تاثیرگذار باشد. موسیقی یک هنر شنیدنی است و قابلیت گوش دادن در اغلب زمان ها را دارد. شما می توانید  در هنگام کارهایی که تیاز به توجه شنوایی ندارد از موسیقی برای احساس آرامش و افزایش تمرکز استفاده کنید. موسیقی می تواند روح انسان را جلا دهد و بر افکار و احساسات او نیز اثر مستقیم بگذارد. موسیقی برای تقویت هوش و حافظه نیز مفید است و بهتر است که کودکتان را از دوران کودکی علاقه مند به شنیدن موسیقی کنید.
نمی توان فهمید که دقیقا موسیقی از چه زمانی وارد زندگی انسان ها شده است ولی تقریبا مشخص است که به نحوی از ابتدای خلقت انسان ها بارقه هایی از وجود موسیقی و علاقه بشریت به آن وجود داشته است. با تحقیق و تفحص باستانشناسان و دانشمندان پیدایش اولین ابزارآلات موسیقی به 5000 الی۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد و این موضوع نشان دهنده علاقه انسان به اصوات و موسیقی بوده است. از سال ۹۵۰ میلادی موسیقی اهمیت پیدا کرد و در سال ۱۴۵۰ نت های موسیقی کامل شدند و موسیقی به صورت تئوری نیز دست خوش تغییرات بسیاری شد. پس از رشد همه جانبه موسیقی انواع سبک های موسیقی پدید آمدند که در ادامه برخی از این سبک ها نام برده شده است.
• کلاسیک
• مینیمال
• باروز
• پاپ
• هیپ هاپ
• راک 
• جاز
• اپرا
موسیقی درمانی
همانگونه که در ابتدای این مقاله آمده است تاثیر موسیقی به حدی زیاد است که از آن به عنوان درمان نیز استفاده می شود. برخی از انواع موسیقی برای کاهش استرس، افزایش آرامش، تمدد اعصاب استفاده می شوند. برخی دیگر از موسیقی ها، تمرکز و حافظه را بهبود می بخشند، که این نشان دهنده قدرت بالای موسیقی است. البته موسیقی همانقدر که می تواند مفید و اثربخش باشد، توانایی آسیب رساندن را نیز دارد و می تواند اثرات سوء نیز بر جای بگذارد. در رابطه با بیماری های جسمی تا کنون با توجه به تحقیقات به عمل آمده می توان متوجه شد که موسیقی بر بیماری هایی مثل میگرن و فشارخون که منشاء جسمانی دارد نیز اثرات خوبی داشته است. همچنین در بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان ها از موسیقی برای کاهش درد بیمار استفاده می کنند. احساس شادی ناشی از شنیدن یک موسیقی شاد میلیون ها عصب مغز را تحریک و فعال می کند. همه این نکات توجه انسان را به شنیدن موسیقی های خوب و با ارزش معطوف می کند تا بهترین حس را از شنیدن موسیقی بتوان دریافت کرد.