گرایش های رشته موسیقی در دانشگاه
گرایش های رشته موسیقی در دانشگاه

شاید شما نیز یکی از آن دسته از افرادی باشید که تمایل دارند رشته موسیقی را به صورت آکادمیک دنبال کنند و در دانشگاه در این حیطه به تحصیل بپرداند. بهتر است قبل از ورود به این رشته در دانشگاه در هنرستان موسیقی را خوانده باشید و یا به صورت نیمه حرفه ای یا حرفه ای با این هنر زیبا آشنایی داشته باشید تا در دانشگاه کار راحت تری داشته باشید. رشته موسیقی گرایش های مختلفی دارد که می توانید یکی از آن ها را در دانشگاه به عنوان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد انتخاب کنید.

مهارت و توانایی های لازم برای خواندن رشته موسیقی

برای ورود به رشته موسیقی به صورت آکادمیک نیاز به داشتن حداقل مهارت ها و توانایی هایی در این زمینه است که پس از پذیرفته شدن در دانشگاه این مهارت ها توسط افراد متخصص حوزه موسیقی سنجیده می شود. دانشچو باید یک سری کلاس ها را برای تکمیل مهارت های خود در 4 حوزه از حوزه های موسیقی مثل حوزه های باروک، کلاسیک، رنسانس و ... تکمیل کند تا در دانشگاه ادامه این رشته ها را به صورت تخصصی تر و حرفه ای تر بیاموزد.

گرایش های موسیقی 

موسیقی به طور کلی دارای دو گرایش فن و تکنیک و گرایش درک هنر موسیقی است. برنامه های درسی مربوط به حیطه موسیقی در ایران به گونه ای تدوین شده اند که دانشجو در ساز ایرانی یا جهانی آموزش ببیند و در آن زمینه تخصص کسب کند.

گرایش های دوران کارشناسی موسیقی

آهنگسازی

کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی

کارشناسی نوازندگی موسیقی جهانی

موسیقی نظامی

گرایش های دوران کارشناسی ارشد موسیقی

آهنگسازی

کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی

کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی جهانی

موسیقی شناسی

هدف از لزوم وجود رشته های موسیقی

تا حدود سال 1379 هجری شمسی هدف از تدریس این رشته در دانشگاه ترتبیت کارشناسان متبحر در حوزه موسیقی ایرانی بوده است اما پس از آن هدف آن تربیت نوازندگانی است که در نواختن ساز های ایرانی وخارجی دارای تبحر هستند.

دکتری در رشته موسیقی

فارغ التحصیلان در مقطع دکتری موسیقی می توانند به تدریس و پژوهش در این حوزه بپردازند.  تخصص در این مقطع در زمینه های اپرا، موسیقی شناسی، آهنگسازی، موسیقی پاپ یا ... است که با مهارت و تخصص بالاتری آموزش داده می شود.

زمینه کاری پس از فارغ التحصیلی در رشته موسیقی

اگر در زمینه موسیقی به مهارت های خوبی دست پیدا کنید به راحتی می توانید در بازار کار نیز موفق شوید. گرایش های متعدد و ساز های مختلفی که در دنیای موسیقی وجود دارد به شما این امکان را می دهد تا به خوبی در بازار کار فعالیت کنید.