چند ساز عجیب و غریب
چند ساز عجیب و غریب

تاریخچه بسیار غنی و دارای قدمتی به لحاظ استفاده از ساز ها در جهان وجود دارد که سبب شده تا انواع مختلفی از ابزارآلات موسیقی در اقصا نقاط جهان اختراع و ساخته شود. برخی از این ساز ها به لحاظ نوع ساخت یا به لحاظ نحوه نواختن شان دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن ها را در سرتا سر جهان خاص و عجیب کرده است.

فلوت بینی

این ساز در قسمت های زیادی از کره زمین مثل کشور هایی مثل نیوزیلند، چین، هند و یا برخی از مناطق آفریقا نواخته می شود. فلوت بینی از چوب درخت بامبو ساخته می شود و دارای چند سوراخ است که با بینی نواخته می شود و بیشتر در مهمانی های خانوادگی نواخته می شود.

غرش شیر

این ساز را می توان در آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای مرکزی یافت. این ساز به شکلی است که صدا از طریق یک جعبه استوانه ای تولید می شود و پوشش روی آن از جنس چرم است. برای کوک کردن ساز یا ایجاد تغییراتی در صدای آن با فشار بر روی چرم ایجاد کرد.

بالالایکا

این ساز برخاسته از کشور روسیه است.  این ساز ابتدا توسط دلقک ها و آوازه خوان ها نواخته می شده است. طراحی این ساز به صورت سه گوش از کدو تنبل الهام گرفته شده است.

هارمونیکای شیشه ای

این ساز با توجه به اینکه از جنس شیشه است بسیار کمیاب است. طراح و سازنده این ساز بنجامین فرانکلین است. این ساز شباهت زیادی به یک دستگاه بخار دارد. کار با این ساز بسیار ساده است. طراحی هارمونیکای شیشه ای به این شکل است که 37 قدح شیشه ای وجود دارد که یک میله فلزی از ان ها عبور کرده است.                                                                                                                            

سمانترون

این ساز در دسته ساز های کوبه ای قرار دارد که در شکل و اندازه های مختلف ساخته شده است. سمانترون با هدف دعوت راهبه ها به مراسم دعا ساخته شده است. این ساز مربوط به قرن 6 میلادی است و طراحی آن خیلی ساده است. سمانترون با استفاده از چکش نواخته می شود و نوع صدا آن بستگی به این دارد که چکش با کدام قسمت چوب برخورد کند.