موسیقی کلاسیک، موسیقی سنتی اروپا
موسیقی کلاسیک، موسیقی سنتی اروپا

میزان هنری بودن این سبک بسیار بیشتر از جنبه سرگرمی آن است. موسیقی کلاسیک با نت های مشخص و از پیش تعیین شده نواخته می شود و بداهه نوازی کمتر در این ژانر موسیقی اتفاق می افتد. تقسیم بندی موسیقی کلاسیک براساس آثاری است که در هر دوره ساخته و اجرا شده است.
دسته بندی انواع موسیقی کلاسیک 
• قرون وسطی
• رنسانس
• باروک
• کلاسیک
• رومانتیک
• مدرن
مشاهیر موسیقی کلاسیک
موسیقدان بزرگ و برجسته آلمانی، یوهان سباستین باخ از جمله آهنگسازان صاحب نام کلاسیک دوره باروک است. شهرت باخ بیشتر به واسطه تنوع ساز ها در کنسرت هایش بود. از یوهان سباستین باخ به عنوان یکی از شخصیت های بسیار تاثیرگذار بر سبک کلاسیک نام برده می شود.
آهنگسازی کلاسیک در دوران هیتلر
ریچارد واگنر به عنوان یکی از آهنگسازان سبک کلاسیک بسیار مورد پسند رهبر آلمان ها یعنی آدولف هیتلر بود و هیتلر معتقد بود که هیچ آهنگسازی به اندازه واگنر نتوانسته است روح آلمان را از طریق موسیقی بنوازد.
ساز محبوب موسیقی کلاسیک
محبوب ترین سازی که در موسیقی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد ساز پیانو است. در موسیقی کلاسیک نمی توان قطعه ای را پیدا کرد که ساز پیانو در آن دخالتی نداشته باشد. علت محبوبیت این ساز به این خاطر است که به خوبی 7 اکتاو موسیقی را پوشش می دهد. این ویژگی ساز پیانو با 88 کلاویه سیاه و سفید تا حد زیادی این ساز را در سبک کلاسیک بی رغیب کرده است. البته در میان سازهای دیگر رقیب سرسخت و اصلی پیانو، پایپ ارگان است که 10 اکتاو از موسیقی را قابل نواختن کرده است.
شوپن، جایزه ویژه موسیقی کلاسیک
برای تکریم و احترام به فردریک شوپن آهنگساز و نوازنده لهستانی در سبک کلاسیک هر 5 سال یکبار، مسابقه ای در شهر ورشو در کشور لهستان برگزار می شود که از بین شرکت کنندگان یکی به عنوان برنده این مسابقه جایزه شوپن را دریافت می کند. اهمیت این مسابقه از این جهت است که از جمله رقابت های دنیای موسیقیی است که مختص به موسیقی کلاسیک است.